مسکن ملی چیست

 

به صورت خلاصه و با ارفاق مسکن ملی یک طرح دولتی در ادامه ی مسکن مهراست و بناست با ارائه ی تسهیلات از جانب دولت، بخش قابل توجهی از مردم ایران را که از نداشتن مسکن تحت مالکیت خود، رنج میبرند را صاحب خانه کند، شکل اجرایی این طرح به صورت پرداخت تسهیلات پس از طی مراحل ثبت نام و کارشناسی است.

بسیاری از کارشناسان امیدوارند که با اجرایی شدن این طرح تا حدود زیادی از فشار معضل مسکن در کشور کاسته شود.

 

وام مسکن ملی

در این طرح بناست با ارائه ی تسهیلات بانکی، چهارصد هزار واحد مسکونی ساخته شود و در اولین مرحله ی آن صد و هشتادهزار واحد در دستورکار قرار گرفته است ،این طرح در واقع، اجرایی برای تمام نقاط کشور است، اما با توجه به ضروریت سنجی ابتدا در ده استان کردستان،کهگیلویه و بویراحمد،گلستان،خرسان شمالی،خراسان جنوبی،سیستان و بلوچستان،همدان،قم،چهارمحال و بختیاری و همدان به اجرا درخواهد آمد.

ثبت نام مسکن ملی

زمان ثبت نام این طرح از تاریخ 21آبان شروع شده است و متقاضیان ساکن در استان های مذکور در صورت داشتن شرایطی که ذکر خواهد شد، میتوانند اقدام به ثبت نام نمایند.

 

شرایط مسکن ملی

با توجه به آنکه این طرح یک طرح دولتی هدفمند برای امدادرسانی به افراد بدون بهره مندی از مسکن و تسهیلات مسکن است ،دارای شروط خاصی است که از این قبیل است:

یک :سرپرست و همچنین افراد تحت تکفل نباید دارای زمین یا واحد مسکونی از تاریخ آغاز سال 1384 باشند.

دو:از 22 بهمن 57 مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی سرپرست و افراد تحت تکفل نباید از امکانات نهادهای غیردولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین،واحد مسکونی و  تسهیلات یارانه ای خرید یا ساخت مسکن استفاده کرده باشند.

سه:فردی که ثبت نام میکند بایست متاهل یا سرپرست خانوار باشد.

چهار:متقاضی تسهیلات در صورتی که از بانوان خودسرپرست باشد باید سنش بالای سی وپنج سال باشد.

پنج:حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا ضروری است.

شش:متقاضی نبایست منع قانونی”چک برگشتی”داشته باشد.

هفت:توانایی تامین هزینه ی مازاد بر تسهیلات در ساخت مسکن مذکور

هشت:امکان سپرده گذاری سی درصد هزینه ی مازاد احتمالی در بانک

نه:توانای پرداخت اقساط تسهیلات مسکن ملی

ذکر این نکات در ادامه ضروری است که مقدار سپرده ی مورد نیاز حداقل سی تا پنجاه میلیون است،نرخ سود تسهیلات 18 درصد است ،اقساط تسهیلات یک میلیون و دویست هزار تومان یا یک میلیون و هفتصد هزار تومان است.

گفتنی است که مقدار تسهیلات در کلان شهر ها و شهرهای کوچک با توجه به هزینه های متفاوتشان تفاوت هایی دارد.

 

تولیدمحتوا: کانون تبلیغاتی فرمو

 

دیدگاهتان را بنویسید