چوب حراج به اوراق تسهیلات مسکن

ٰبازار اوراق تسهیلات مسکن در روزهایی که مسکن در رکود به سر می‌برد، با عدم استقبال از سوی متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن روبه رو شده که این اتفاق، کاهش شدید قیمت‌ها را در پی داشته است.

گسترش نیوز – بازار اوراق تسهیلات مسکن در آخرین روز کاری این هفته با رکود شدید در تعداد خریدار و حجم برگه‌ها روبه رو شد که به کاهش نرخ برگه‌ها تا کانال ۳۶ هزار تومان منجر شد. این در حالی است که روزهای پایانی تابستان معمولا بازار مسکن آماده اوج گیری است؛ اما رکود عجیببازار مسکن و سرمای اینبازار در گرم‌ترین روزهای سال، سبب شده تا دارندگان اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن، چوب حراج به برگه‌های خود بزنند.

bankmaskan2.jpg

با توجه به گزارش اخیر دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از بازار مسکن پایتخت در مرداد ماه امسال و کاهش شدید تعداد معاملات مسکن به ۳ هزار و ۳۶۸ فقره که کمترین تعداد معاملات مسکن در ۶ سال اخیر را رقم زده و نشان دهنده عقب نشینی خریداران از این بازار است، پیش‌بینی می‌شد تعداد تقاضای تسهیلات مسکن نیز با کاهش روبه رو شود که نتیجه کاهش استقبال از وام خرید مسکن، اثر منفی بر نرخ اوراق تسهیلات در بازار سرمایه باشد.

در معاملات روز چهارشنبه اوراق تسهیلات مسکن، بیشتر نمادهای معاملاتی این ابزار نوین بازار سرمایه در بازه قیمتی ۳۶ تا ۴۲ هزار تومان خرید و فروش شدند. به گونه‌ای که ارزانترین برگه به نماد معاملاتی تسه ۹۶۰۶ (اوراق تسهیلات صادره در شهریور ۹۶) با ۳۶ هزار تومان تعلق داشت که به نظر می‌رسد این افت شدید نرخ برای این نماد، به دلیل اتمام تاریخ اعتبار این برگه‌ها بوده است.

 

همچنین ۳ نماد معاملاتی در بازه ۳۷ هزار تومان، ۷ نماد در دامنه ۳۸ هزار تومان و ۶ نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن در دامنه قیمتی ۳۹ هزار تومانی قرار داشتند. ۳ نماد معاملاتی نیز در کانال ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان در نوسان بوده‌اند.

 

در معاملات روز گذشته، میزان استقبال از خرید و فروش برگه‌های تسهیلات مسکن به شدت کم بود و تعداد افراد حاضر در صف خرید و فروش این برگه، به کمتر از ۲ هزار نفر می‌رسید. برای ۴ نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن تنها ۱ خریدار در معاملات دیروز (چهارشنبه ۵ شهریور) به ثبت رسید و برای ۱۲ نماد معاملاتی دیگر هم زیر ۱۰۰ خریدار در صف خرید و فروش ایستادند.

 

بیشترین میزان استقبال از اوراق تسهیلات مسکن به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۵ (اوراق تسهیلات  صادره در مرداد ۹۸) اختصاص داشت که ۲۳ هزار و ۱۳۱ برگه معامله شد. در ۳ نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۴ (اوراق تسهیلات صادره در تیر ۹۸)، تسه ۹۸۰۲ (اوراق مسکن صادره در اردیبهشت امسال) و تسه ۹۷۱۲ (اوراق مسکن صادره در اسفند سال گذشته) به ترتیب ۶ هزار و ۲۷۲ برگه، ۲ هزار و ۱۲۳ برگه و ۲ هزار و ۱۴ برگه خرید و فروش شد و در سایر نمادهای معاملاتی، حجم تقاضا زیر هزار برگه بود.

 

ارزشمندترین بازار اوراق تسهیلات  به نقدینگی نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۵ (اوراق تسهیلات  صادره در مرداد امسال) با ۹۶۰ میلیون تومان تعلق داشت. پس از آن نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۴ (اوراق تسهیلات صادره در تیر امسال) نیز با بازار ۲۶۲ میلیون تومانی در رتبه دوم نقدینگی در گردش معاملات این ابزار نوین بازار سرمایه قرار داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید