نرخ مسکن در سال ۹۸ چقدر افزایش داشت؟

بررسی بازار مسکن پایتخت در ۵ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد تعداد معاملات مسکن در این مدت کاهش ۵۴.۹ درصدی و نرخ مسکن افزایش ۹۸.۲ درصدی داشته است.

گسترش‌نیوز: بازار مسکن از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه به جز اردیبهشت ماه که تعداد معاملات به ۱۲ هزار فقره رسید، روند کاهشی داشته است. به گونه‌ای که در فروردین ماه امسال ۳ هزار و ۴۹۳ فقره، اردیبهشت ۱۲ هزار و ۳۱۷ معامله، خرداد ۶ هزار و ۱۲۷ فقره معامله مسکن، تیرماه ۴ هزار و ۸۹۸ مبایعه نامه و مرداد ماه ۳ هزار و ۳۶۸ فقره معامله مسکن ثبت شد که مجموعا به ۳۰ هزار و ۲۰۱ فقره مبایعه نامه می‌رسد.

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته (۵ ماهه اول سال ۹۷) ۶۶ هزار و ۹۰۲ فقره معامله مسکن به امضا رسید. با این حساب، تعداد معاملات مسکن در پنج ماه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۴.۹ درصد کاهش یافته است.

متوسط نرخ مسکن در ۵ ماهه ۹۸: ۱۲.۸ میلیون تومان

این آمار نشان می‌دهد متوسط نرخ مسکن در شهر تهران در هر ۳ ماه بهار امسال نسبت به ماه‌های فروردین تا خرداد پارسال، افزایش بالای ۱۰۰ درصد داشته است. اما در ماه‌های تیر و مرداد امسال نسبت به ماه‌های تیر و مرداد پارسال، میزان افزایش کمتر از ۱۰۰ درصد بوده است.

با این حال میزان افزایش ماه به ماه متوسط نرخ مسکن در امسال، روند بسیار کندی داشته و نهایتا در مرداد امسال برای نخستین بار شاهد کاهش نرخ نسبت به تیر ماه ۹۸ بوده‌ایم. به گونه‌ای که فروردین امسال نسبت به اسفند سال قبل رشد ۳.۷ درصدی، در اردیبهشت نسبت به فروردین امسال رشد ۱۱.۴ درصدی، در خرداد نسبت به اردیبهشت رشد ۵.۴ درصدی، در تیر ماه نسبت به خرداد رشد ۱.۴ درصدی و در مرداد نسبت به تیر ماه کاهش ۳.۱ درصدی میانگین نرخ ثبت شده است.

میانگین نرخ مسکن در ۵ ماهه اول پارسال (فروردین لغایت مرداد ۹۷) ۶ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۲۰۰ تومان در هر متر مربع بود در حالی که این شاخص (میانگین نرخ مسکن) در پنج ماه ابتدای امسال ۱۲ میلیون و ۸۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان در هر متر مربع بوده است که از رشد ۹۸.۲ درصدی حکایت دارد.

ارزش معاملات مسکن در ۵ ماهه امسال: ۳۲.۴ هزار میلیارد تومان

در بخش سرمایه‌گذاری در بازار مسکن شهر تهران نیز آمار ثبت شده نشان می‌دهد ارزش ریالی این بازار در ۵ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۵ درصد کاهش یافته است.

ارزش ریالی مبایعه‌نامه‌های امضا شده در ماه‌های فروردین تا مرداد سال ۹۷ معادل ۳۷ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان بود که این شاخص در بازه زمانی مشابه در امسال به رقم ۳۲ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.

به عبارت دیگر ارزش معاملات مسکن در ۵ ماهه امسال در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۱۲.۵ درصدی داشته است.

کاهش ۲۱ درصدی تقاضای صدور پروانه ساختمانی

در بخش صدور پروانه‌های ساختمانی در شهر تهران نیز تمام ماه‌های بهار و تیر ماه امسال نسبت به ۴ ماهه نخست سال گذشته کاهش داشته به گونه‌ای که در فاصله ماه‌های فروردین تا تیر ماه پارسال ۲۷ هزار و ۶۲۶ فقره پروانه ساختمانی صادر شده بود اما در مدت مشابه امسال این رقم به ۲۱ هزار و ۸۲۲ فقره کاهش یافته است که از کاهش ۲۱ درصدی حکایت دارد.

 

پاسخی بگذارید