برخی از مکان های دیدنی ایران مال

بازار بزرگ ایران موسوم به «ایران مال»  یکی از پنج مال برتر جهان جزء عظیم‌ترین پروژه‌های تجاری، فرهنگی و اجتماعی میباشد.ایران مال  بین دو شهر تهران و کرج واقع شده است. این مجموعه در منطقه ۲۲ تهران قرار دارد و در حاشیه پارک چیتگر، مجاور دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز و در نزدیکی دریاچه خلیج فارس است.

املاک آتیه ۲۲ در این مطلب از شما دعوت می کند تا باهم چرخی در ایرانمال بزنیم.با ما همراه باشید.

دریاچه و آبنمای موزیکال

 

دریاچه و آبنمای موزیکال بازار بزرگ ایران،مساحتی حدود ۱۱.۲۰۰ مترمربع  دارد. تا ارتفاع ۱۵ متر توانایی و قدرت ایجاد جریان آب را داراست. دریاچه و آبنمای موزیکال بازار بزرگ ایران  بزرگترین دریاچه­‌های نورپردازی شده دنیا می باشد که از نمادهای ایرانی همگام با تکنولوژی­‌های روز دنیا در آن استفاده شده است.

معماری دریاچه بازار بزرگ ایران با الهام از موقعیت رشته کوه­‌های البرز در شمال مجموعه، بر این اساس شکل گرفته که جریان آب را از کوه­‌های شمالی و از طریق باغ مرکزی به دریاچه‌­ای زیبا و باشکوه در جنوب مجموعه منتقل و به همراه نواهای زیبای موسیقی، فضایی دوس داشتنی  و به‌یاد ماندنی را برای گردشگران داخلی و خارجی به وجود بیاورد.

 پیش‌­بینی میشود  انواع رستوران­‌های ایرانی و بین­‌المللی در اطراف فواره­‌ها تاسیس بشود، تا آرامشی بی‌­نظیر را در کنار استفاده از غذاهای لذیذ برای بازدیدکنندگان فراهم می کند.

مسجد جامع

 

 

 مسجد جامع محمد رسول‌الله (ص) با مساحت حدود ۱۲۰۰ مترمربع نشان از توجه به دیانت، طهارت، تجارت و عمارت به عنوان ارکان اساسی تفکر بانیان بازار بزرگ ایران می باشد.

این مسجد بزرگ و شکوهمند با تزئینات خاص همراه با معماری ایرانی، اسلامی که در بعضی از نمادها و مولفه­‌ها از مسجدالنبی الهام گرفته است، دارای دو ﺻﺤﻦ ﺑﺎﻧﻮان و آﻗﺎﻳﺎن است ﻛﻪ ﺑﺎ ﻓﻀﺎﻫﺎی ﺟﻨﺒﻲ و ﺑﺎ ﻧﻔﻴﺲﺗﺮﻳﻦ ﻛﺎرﻫﺎی ﺗﺰﺋﻴﻨﻲ کاشی‌کاری و گچ‌بری ﺷﺪه‌اﻧﺪ.

طرح گنبد مسجد با الهام از گنبد حافظیه شیراز ساخته شده و متشکل از ۵ گنبد است. طرح‌های کاشی‌کاری و گچ‌بری مسجد؛ از ۴ رنگ فیروزه‌ای، لاجوردی، سفید و آجری کار شده است که در عین زیبایی، زینت و وقاری خاص به مسجد می‌دهد و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند.

کتابخانه جندی شاپور

 

کتابخانه ایران مال

کتابخانه بزرگ ایران مال

 در راستای بالا بردن میزان کتابخوانی و مطالعه کتاب افزایش کمی و کیفی تعداد کتابخانه‌ها گامی مؤثر در افزایش میزان مطالعه شهروندان و از الزامات حرکت به سوی جامعه مدرن است.

 مساحت کتابخانه بازار بزرگ ایران (کتابخانه جندی شاپور) ۳۳۰۰ مترمربع قلب فرهنگی این مجموعه بزرگ محسوب شده و با معماری منحصر به فرد که ترکیبی از معماری کلاسیک اروپایی و تزئینات معماری ایرانی است باعث ایجاد  یک کتابخانه باشکوه  و بزرگ برای بازدیدکنندگان شده است.

احداث کتابخانه جندی شاپور در کنار فروشگاهی بزرگ برای عرضه انواع کتاب‌های داخلی و خارجی، رویدادی است که برای اولین بار در مجتمع‌های تجاری جهان و ایران اتفاق می‌افتد و طراحی سقفی انعطاف‌پذیر و با شفافیت بالا برای عبور نور، بر ویژگی‌های منحصر به فرد آن افزوده است.

کتابخانه جندی شاپور، این امکان را  برای انواع رویدادهای فرهنگی مانند رونمایی از کتب جدید، رونمایی و ارائه کتب نفیس و خطی، تقدیر از صاحبان قلم و اندیشه، ارائه تندیس و سردیس مشاهیر ایران و جهان و برگزاری جشنواره‌های کتاب و مطبوعات فراهم کرده است. قابلیت ارائه جدیدترین کتاب‌های منتشره در جهان را در فضای مجازی با استفاده از E-Book (کتاب الکترونیکی) فراهم است و قرائت‌خانه‌ها و فضاهای متعدد مطالعه، مجال مغتنمی برای اندیشیدن، خواندن و دانستن افرادی است که خواندن و دانستن را دوست دارند.

تالار آیینه

 

 یکی از شاخص‌ترین بخش‌های بازار سنتی، تالار آیینه است

تالار آیینه ایران مال

 

یکی از شاخص‌ترین بخش‌های بازار سنتی، تالار آیینه است که با الگوبرداری از تالار آیینه مجلس شورای ملی (یکی از نفیس‌ترین نمونه‌های تاریخی موجود از این فضای نفیس) طراحی و اجرا شده است و از طریق یک ارسی پنج‌دری و ۲ درب طرفین ارسی به راسته اصلی راه می‌یابد. این تالار میزبان میهمانان ویژه اختصاص می­‌یابد، براساس الگوی تاریخی تمام دیوارها و سقف­‌ها با آیینه‌کاری با نقش گره­‌های مرسوم در این تکنیک کار شده است. نوع و مقیاس تزئینات در این تالار ظرافت بالایی دارد و بیش از ۳۸  میلیون قطعه آیینه در خود جای داده است. ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺑﻴﺶ از ۲۰۰ ﻣﺘﺮﻣﺮﺑﻊ آیینهﻛﺎری در ﮔﺎﻟﺮیﻫﺎ اﻧﺠﺎم ﺷﺪه اﺳﺖ.

فرش نفیس این تالار با مساحت ۱۲۶ مترمربع توسط هنرمندان نیشابوری بافته شده و گلستانی از تار و پود و هنر و ذوق و سلیقه و ذهن خلاق ایرانی است که زیبایی‌های آن در میلیون‌ها قطعه آیینه منعکس و تکرار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید